Służba zdrowia w Szwecji

Ogromna większość szpitali i przychodni lekarskich w Szwecji należy do samorządów lokalnych. Istnieją też placówki prywatne, które mają umowy z samorzadami i działaja na takich samych zasadach jak te pierwsze.

Zdecydowana większość lekarzy prywatnych, których jest stosunkowo niewielu, podpisuje także umowy z samorządami.

Aby dostać sie do lekarza, najpierw telefonicznie przedstawić swój problem dyżurnej pielęgniarce. To ona decyduje, czy i kiedy można przyjść do lekarza. Tylko w naprawdę  wyjątkowych przypadkach lekarz może odwiedzić chorego w domu. Jeśli sprawa jest niecierpiąca zwłoki należy skontaktować się z pogotowiem i poinformować o swoim przyjeżdzie lub poprosić o przyjazd karetki.

Wizyta u lekarza w przychodni kosztuje (ok. 150 koron) mniej niż u specjalisty (ok. 300 koron) lub na pogotowiu. Wszystkie wydatki na wizyty lekarskie rejestrowane są zarówno w systemie komputerowym, jak i na tzw. żółtej karcie. Kiedy ogólny rachunek w danym roku przekroczy kwotę 900 koron, kolejne wizyty lekarskie i pomoc medyczna jest już darmowa.

Stosunkowo droga jest natomiast opieka dentystyczna, niezaleznie od tego, czy korzystamy z gabinetów prywatnych, czy z publicznej słuzby zdrowia. Podstawowe sprawdzenie stanu uzębienia kosztuje przecietnie około 500 koron.

Aborcja w Szwecji jest zabiegiem legalnym. Tylko i wyłącznie kobieta decyduje o tym czy chce przerwać ciążę. Zabieg przeprowadzany jest zwykle przed 19. tygodniem ciąży.