Podstawowe informacje o Szwecji

Zdjęcie: Peter Fristedt

Szwecja jest jednym z większych krajów Europy o powierzchni 450 tys. km2. Jednakże gęstość zaludnienia jest bardzo niska, gdyż żyje tu tylko 9 milionów mieszkańców, z tego znakomita większość w południowej części kraju.

Stolicą jest Sztokholm (Stockholm), gdzie mieszka około 1,5 miliona osób. Do innych największych miast szwedzkich należą: Geteborg (Göteborg), Malmö, Uppsala, Linköping.

Odległość z południa na północ kraju wynosi aż 1600 km, ze wschodu na zachód 500 km. Dlatego występują spore różnice klimatyczne między poszczególnymi regionami. Północna, górzysta część Szwecji pokryta jest głównie lasami iglastymi. Ziemie uprawne znajdują się przede wszystkim na równinach w południowej Szwecji.

Bardzo długa jest też linia brzegowa kraju, a w wielu miejscach u szwedzkich wybrzeży znajdują się nieduże archipelagi. W okolicach Sztokholmu liczba wysepek dochodzi do 25 tysięcy. Do Szwecji należą również dwie duże wyspy na Bałtyku: Gotlandia (Gotland) i Olandia (Öland).

Ogromna część Szwecji pokryta jest lasami i ponad 100 tysiącami jezior, a największe z nich to: Vänern, Vättern i Mälaren.

W Szwecji istnieje bardzo wyjątkowe tradycyjne prawo wstępu na cudzy teren (allämansrätt). Wszyscy mogą bez ograniczeń przebywać na łonie natury. Można chodzić i jeździć rowerem wszędzie z wyjątkiem obszaru położonego najbliżej domów mieszkalnych. Na drodze prywatnej nie wolno jeździć samochodem ale wolno chodzić lub jeździć rowerem. Nawet na obszarach należących do osób prywatnych dozwolone jest zbieranie kwiatów, grzybów czy jagód. W lesie można rozpalić ognisko używając leżących na ziemi szyszek czy gałęzi. Nie wolno jednak w tym celu ścinać drzew czy krzewów. Oczywiście trzeba być wówczas niesłychanie ostrożnym by nie wywołać pożaru w lesie. Zawsze trzeba pozbierać po sobie śmieci. Dozwolone jest też rozbicie namiotu na prywatnym terenie na kilka nocy. Przy dłuższym pobycie niezbędne jest uzgodnienie z właścicielem. Osobiście radzę by zawsze porozumieć się z właścicielem terenu, jeśli się wie kto to.

Szwecja jest tradycyjnie podzielona na prowincje (25 landskap) oraz administracyjnie na województwa (21 län). W szwedzkim parlamencie (Riksdagen) zasiada 349 posłów. Państwo szwedzkie jest neutralne, nie jest członkiem NATO, ale od 1995 roku wchodzi w skład Unii Europejskiej.

Kraj jest monarchią konstytucyjną, przy czym rola króla jest tylko i wyłącznie symboliczna. Obecny król to Carl XVI Gustaf. Jego żoną jest Sylvia pochodzenia niemieckiego. Para królewska ma troje dzieci: córki Viktorię i Madeleine oraz syna Carla Philipa.

Główną religią jest protestantyzm.

Przeciętne zarobki w Szwecji wynoszą obecnie około 25 000 koron. Walutą jest wciaż korona szwedzka.