Komunikacja w Szwecji

Zdjęcie: Leonard Tulipan

W Szwecji najłatwiej podróżuje sie autobusem lub pociągiem. Na autostop nie ma raczej co liczyć, gdyż rzadko kto się zatrzymuje. Bez problemu można poruszać się rowerem. Wiele miast ma mnóstwo ścieżek rowerowych. Jazda rowerem poza miastami jest dosyć bezpieczna gdyż kierowcy jeżdżą ostrożnie i bardzo rzadko kiedy na „dodatkowym gazie”.

Latanie samolotem na obszarze Szwecji jest raczej drogie. Kupujac bilet na autobus lub pociąg odpowiednio wcześniej (przez Internet), możemy podróżować całkiem tanio. Aby kupić bilet na pociag wejdż na stronę www.sj.se gdzie można, poza szwedzkim, posługiwać sie też jezykiem angielskim. Podróżując z dziećmi warto wybrać pociąg, nawet ze względów ekonomicznych, ponieważ każda osoba dorosła może zabrać ze sobą dwójkę dzieci do 15 lat, płacąc za nie sporo mniej.

Bilety autobusowe najlepiej kupować przez Internet w Swebus Express, na stronie www.swebusexpress.se, gdzie również wystarczy znajomość angielskiego. Inna tania firma na rynku przewozow pasażerskich autobusami, posiadająca stronę internetową www.nettbuss.se, obsługuje linie miedzy Geteborgiem i Sztokholmem, zatrzymujac sie w Borås, Jönköping i Linköping.

Połączenia samolotowe z Polską obsługiwane są przez węgierskie linie Wizzair oraz Ryanair. Są one tanie i całkiem wygodne. Samoloty przylatują na lotniska Skavsta (Sztokholm, a właściwie Nyköping), Malmö, Landvetter w Geteborgu oraz Västerås (Sztokholm). Tutaj warto wspomnieć, że do lotnisk tych najłatwiej dojechać autobusami tzw. Flygbussarna. Jednakże trzeba wiedzieć, że kierowca takiego autobusu nie przyjmuje zapłaty gotówką !!! Najlepiej więc kupić bilet i od razu go wydrukować poprzez internet na stronie www.flygbussarna.se lub zapłacić kartą w autobusie.

Rekompensatą za moją krytykę szwedzkiego systemu edukacji, niech będzie hymn pochwalny pod adresem szwedzkich dróg, z których Szwedzi mogą być naprawdę dumni.

Autostrady prowadzą z miasta do miasta. Większość z nich jest dwupasmowa, a ruch odbywa się płynnie i bez zakłóceń. Nawet drogi drugiej ważnosci są bardzo zadbane. Szwedzcy kierowcy są niezwykle świadomi zagrożeń, wynikajacych z jazdy po spożyciu alkoholu i generalnie unikają podróży w takim stanie. Wychodząc z restauracji nawet po małym drinku, nikt nie wsiada za kierownicę. Na drogach jeździ się mądrze, bez niepotrzebnego wyprzedzania i brawury. Przyczynia się to w dużej mierze do tego, że liczba ofiar śmiertelnych na drogach nie wynosi więcej niż 450-500 osób rocznie.

Przyczyną wielu wypadków śmiertelnych jest jedno z największych dzikich zwierząt Szwecji – łoś. Mimo, iż autostrady i ważniejsze drogi są chronione po każdej stronie siatką, zdarza się, że łosie wybiegają prosto pod koła pojazdów. Wypadki te zdarzają się głównie jesienią oraz w maju-czerwcu. Dorosły łoś waży 300-500 kilo i ma bardzo długie nogi. W zderzeniu z samochodem ciało łosia ląduje na masce, szybie przedniej lub dachu.

Granice prędkości na drogach w Szwecji to 30 km/h i 50 km/h w miastach, 70 km/h i 90 km/h poza miastem oraz 120 km/h na autostradach.